poniedziałek, 16 czerwca 2014
Opowieść ks. Jerzego Jastrzębskiego o przyjaźni Wielkiej Trójki Pana Boga
W dniu 19 maja 2014r. po Mszy Świętej i Nabożeństwie majowym, odprawianych przez ks. Lecha Sitka oraz misjonarza ks. Pawła Rawskiego MIC na Zamościu, odbyło się spotkanie Powsinian w starej plebani z ks. dr Jerzym Jastrzębskim, wykładowcą homiletyki, retoryki oraz nauczania Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Ks. Jerzy w niezwykle interesujący, analityczno-porównawczy sposób przybliżył nam „Wielką Trójkę Pana Boga”: kanonizowanych 27 kwietnia 2014r. papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII oraz zaprzyjaźnionego z nimi Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Te wielkie postacie – pomimo różnicy pokoleń – łączyła pogoda ducha, miłość bliźniego a nade wszystko sprawiedliwość. Można rzec, że mieli oni „paragraf w sercu”. Nawiązuje do tego tytuł zaprezentowanej książki pt. „Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej”. W tej doktorskiej rozprawie ks. Jerzy Jastrzębski przybliża nauczanie Prymasa Tysiąclecia, zwracając uwagę na: ideę Wielkiej Nowenny; dbałość o miłość i sprawiedliwość wobec człowieka; rodzinę, jej rolę w życiu społecznym oraz jej prawa i obowiązki; Kościół, który jest stróżem życia narodu, obrońcą jego praw i wychowawcą; zasady współpracy między Kościołem a państwem oraz obowiązki obywateli wobec państwa a zwłaszcza obowiązki prawników, kapłanów, pracowników służby zdrowia, pedagogów, ludzi nauki, pisarzy i dziennikarzy.
Ta ciekawa opowieść o działaniu i przyjaźni trzech Wielkich Mężów Opatrznościowych, pozwoliła na wyraźne uświadomienie, że do nieba idzie się przez ziemię. Tą wędrówką jest nasze życie, w którym można dokonać wiele z „rewolucją społeczną i ekonomiczną” włącznie. Jednakże muszą temu przyświecać szlachetne motywacje obecne w sercu człowieka, bowiem w myśl nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego: „przemiana świata, struktur gospodarczych i politycznych zaczyna się od przemiany ludzkich serc".
Na zakończenie spotkania ks. Jerzy Jastrzębski podkreślił, że Kardynał Nycz - który kontynuuje proces beatyfikacyjny sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, rozpoczęty przez kard. Józefa Glempa - wezwał wiernych do: ”ponownego gruntownego przemyślenia jego dzieła i znaczenia we wszystkich istotnych aspektach. Umożliwi to przywrócenie Stefanowi Wyszyńskiemu w pełni należnego tej postaci miejsca w polskiej tradycji oraz kulturze narodowej”. Tym zdaniem autor kończy swoją godną polecenia książkę, w której bardzo przejrzyście przybliżył nauczanie Prymasa Tysiąclecia.
Teresa Gałczyńska
(Informacja ta zostanie zamieszczona w wakacyjnym numerze Wiadomości Powsińskich”)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz