wtorek, 22 października 2013

Dzień Dyni w Powsinie





W dniu 20 października w godz. 10.00  - 17.00 w Domu Pracy Twórczej w Powsinie (Filia Centrum Kultury Wilanów), obchodzono Trzeci Powsiński Dzień Dyni. W czasie tej miłej rodzinnej imprezy podczas której królowała dynia, można było pozbyć się niepotrzebnych elektroodpadów, które firma Remonds Elektrorecykling wymieniała na dynie. W ten sposób rozdano ponad 800 dyń czyli kilka ton tego bardzo odżywczego warzywa. Po tym pikniku, obdarowani będą wiedzieli co zrobić z tak cennym prezentem ponieważ mogli się o tym  dowiedzieć w trakcie warsztatów kulinarnych, prowadzonych m.in. przez Zespół Powsiniane i Sekcję 30+. Uczestnicy  warsztatów bezpośrednio  smakowali: dyniowe ciasta, kompoty, soki, placuszki, dżemy czy też zupy, przyrządzane na różne sposoby (np. na ostro lub słodko z zacierkami czy z groszkiem ptysiowym).
Organizatorzy zadbali także o: warsztaty artystyczne dla dzieci, liczne stoiska regionalne z rękodziełami (w tym np. pani Brygida z Kaszub) oraz smacznymi swojskimi wyrobami, bezpłatne badania okulistyczne i konsultacje lekarskie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wydana przez Centrum Kultury Wilanów książka pt. „Powsińska biesiada” oraz płyta CD Zespołu śpiewaczego Powsinianie, pod tym samym tytułem. Miłym akcentem tego swoistego dyniowego festiwalu, był także występ orkiestry dętej Gloria z Otwocka.
Z niepowtarzalnej atmosfery jaka panowała tego dnia można wywnioskować, że Powsiński Dzień Dyni jest jest dobrym pretekstem zarówno do jesiennego, familijno-edukacyjnego spotkania z folklorem, jak i dobrą okazją ku temu, żeby zadać kłam Hallowen – świętu wywodzącemu się z pogańskiego celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve.

Teresa Gałczyńska

Powyższa relacja zostanie zamieszczona w listopadowym wydaniu Wiadomości Powsińskich.


poniedziałek, 21 października 2013

Zespół śpiewaczy Powsinianie na XIV Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych TĘCZA POLSKA w Polanicy Zdroju



    W dniach 4-6 października 2013 r. Zespół „Powsinianie” wziął udział w niezwykle imponującym  festiwalowym spotkaniu w Polanicy Zdroju, która jest swoistą perełką w koronie licznych uzdrowisk dolnośląskich.  Organizatorem tego festiwalu już od ponad 14 lat jest Krajowa Rada Spółdzielcza i redakcja magazynu „Tęcza Polska”.  Patronat sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a od ubiegłego roku także Lidia Geringer de Oedenberg, poseł do Parlamentu Europejskiego. Na czele jury festiwalu stoi Wiesław Ochman, światowej sławy tenor. 

    W ciągu dwóch dni na scenie Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, zaprezentowało się w całej swojej krasie 19 zespołów. To rosnąca ranga festiwalu, którą cechują: wysoki poziom artystyczny i piękne regionalne stroje zespołów oraz sprawna organizacja, sprawiły, że na widowni  przez kilka a nawet kilkanaście godzin, nie było ani jednego wolnego miejsca. Artyści tańczyli i śpiewali a wraz z nimi licznie przybyli, aktywni uczestnicy tego autentycznego święta folkloru. Tak duże zaktywizowanie publiczności było możliwe dzięki profesjonalnym konferansjerom w tym dzięki Robertowi Woźniakowi i akompaniującemu tym śpiewom Grzegorzowi Toporowskiemu. Nie mam wątpliwości, że na długo w pamięci  wszystkich pozostanie „przerywnik”: „Wiosna, lato, jesień, zima, w Polanicy humor trzyma. Polanica nas zachwyca, tutaj super jest!”, śpiewany m.in. w czasie gdy kolejny zespół przygotowywał się do swojej prezentacji.

    Wielką atrakcją festiwalu w słoneczne sobotnie popołudnie była barwna i rozśpiewana parada zespołów z tanecznymi pląsami na polanickim Deptaku, kończąca się występem każdego zespołu w muszli koncertowej Parku Zdrojowego. Wczasowicze, liczni kuracjusze i przyjezdni zgromadzeni na trasie, przyjaźnie pozdrawiali wesołych „paradników”, filmowali i robili pamiątkowe zdjęcia.   W tym miejscu należy podkreślić, że duże zainteresowanie wzbudzał nasz oryginalny wilanowski strój, który nie jest dostatecznie spopularyzowany, zwłaszcza w tej części Polski.

    Występ i to wielkie folklorystyczne spotkanie w Polanicy Zdroju było dla nas ważnym wydarzeniem, podczas którego mogliśmy poznać się nawzajem i skonfrontować własne możliwości a nade wszystko aktywnie uczestniczyć w kultywowaniu tradycji oraz podtrzymywaniu wartości i treści  kultury narodów i innych regionów Europy. Ponadto, przyznanie nam Nagrody honorowej oraz występ na Koncercie Galowym, wśród wybranych najlepszych 9 zespołów także w pełni nas usatysfakcjonował. Jednak zdajemy sobie sprawę z pracy jaka nas czeka przed XV polanickim Festiwalem Tęcza Polska, w którym warto i należy uczestniczyć!

Teresa Gałczyńska
                           
Powyższa relacja zostanie zamieszczona w listopadowym wydaniu Wiadomości Powsińskich.