poniedziałek, 23 czerwca 2014

Święto Dziękczynienia


















W niedzielę 1 czerwca 2014 r. odbyło się w Warszawie VII Święto Dziękczynienia. Było ono o tyle wyjątkowe, że przypadło w miesiąc po kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Było zatem dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz za 25-lecie odzyskania przez Polskę wolności. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 procesją, w której niesiono relikwie Jana Pawła II z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Przy kościele oo. Barnabitów pw. św. Antoniego przy ul. Sobieskiego do procesji dołączyły delegacje z całego kraju, w tym prezydenci Miast Papieskich. Dużą grupę stanowili Kaszubi, którzy w procesji nieśli kopię figurki Matki Boskiej Sianowskiej - Królowej Kaszub (kopia tej statuy po Mszy św. została przekazana do Świątyni Opatrzności Bożej). Uwagę zwracali także odświętnie ubrani górnicy, strażacy oraz Zespół śpiewaczy Powsinianie wraz z Sekcją 30+ w swoich pięknych wilanowskich strojach. Byliśmy szczęśliwi, bo przypadł nam zaszczyt niesienia relikwii św. Jana Pawła do Świątyni przez przez ok. 1,5 km.
Mszy św., w trakcie której dokonano Aktu Zawierzenia i Dziękczynienia, przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Uczestniczyli w niej m.in prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowni, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń oraz liczni wierni z Warszawy i innych części Polski. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na placu przed Świątynią do późnych godzin trwały modlitwy, koncerty i gry edukacyjne zwłaszcza dla najmłodszych. Była także możliwość zapoznania się z budowanym kompleksem Centrum Opatrzności Bożej i zobaczenia tworzonej przestrzeni muzealnej. Na zakończenie sprawowane było nabożeństwo czerwcowe, a po nim o 21.37 włączona została specjalna iluminacja Świątyni. Zdaniem ks. kard. Kazimierza Nycza, Świątynia Opatrzności Bożej staje się miejscem pielgrzymowania ponieważ „rośnie świadomość, iż jest to miejsce zarówno dziękczynienia jak i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich spraw”.
To zdanie wzbudziło moje pozytywne refleksje. Otóż od Świątyni Bożej Opatrzności do Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie – miejsca wielowiekowego pielgrzymowania - przecież tak niedaleko! Dlatego zapraszamy wszystkich do naszego kościoła, jak do domu. Bowiem tutaj na każdego z nas czeka: „Matka która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas. Matka zobaczyć dobro w nas umie, Ona jest z nami w każdy czas”.
Teresa Gałczyńska
(Informacja ta zostanie zamieszczona w wakacyjnym numerze Wiadomości Powsińskich)

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Opowieść ks. Jerzego Jastrzębskiego o przyjaźni Wielkiej Trójki Pana Boga







W dniu 19 maja 2014r. po Mszy Świętej i Nabożeństwie majowym, odprawianych przez ks. Lecha Sitka oraz misjonarza ks. Pawła Rawskiego MIC na Zamościu, odbyło się spotkanie Powsinian w starej plebani z ks. dr Jerzym Jastrzębskim, wykładowcą homiletyki, retoryki oraz nauczania Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Ks. Jerzy w niezwykle interesujący, analityczno-porównawczy sposób przybliżył nam „Wielką Trójkę Pana Boga”: kanonizowanych 27 kwietnia 2014r. papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII oraz zaprzyjaźnionego z nimi Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Te wielkie postacie – pomimo różnicy pokoleń – łączyła pogoda ducha, miłość bliźniego a nade wszystko sprawiedliwość. Można rzec, że mieli oni „paragraf w sercu”. Nawiązuje do tego tytuł zaprezentowanej książki pt. „Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej”. W tej doktorskiej rozprawie ks. Jerzy Jastrzębski przybliża nauczanie Prymasa Tysiąclecia, zwracając uwagę na: ideę Wielkiej Nowenny; dbałość o miłość i sprawiedliwość wobec człowieka; rodzinę, jej rolę w życiu społecznym oraz jej prawa i obowiązki; Kościół, który jest stróżem życia narodu, obrońcą jego praw i wychowawcą; zasady współpracy między Kościołem a państwem oraz obowiązki obywateli wobec państwa a zwłaszcza obowiązki prawników, kapłanów, pracowników służby zdrowia, pedagogów, ludzi nauki, pisarzy i dziennikarzy.
Ta ciekawa opowieść o działaniu i przyjaźni trzech Wielkich Mężów Opatrznościowych, pozwoliła na wyraźne uświadomienie, że do nieba idzie się przez ziemię. Tą wędrówką jest nasze życie, w którym można dokonać wiele z „rewolucją społeczną i ekonomiczną” włącznie. Jednakże muszą temu przyświecać szlachetne motywacje obecne w sercu człowieka, bowiem w myśl nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego: „przemiana świata, struktur gospodarczych i politycznych zaczyna się od przemiany ludzkich serc".
Na zakończenie spotkania ks. Jerzy Jastrzębski podkreślił, że Kardynał Nycz - który kontynuuje proces beatyfikacyjny sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, rozpoczęty przez kard. Józefa Glempa - wezwał wiernych do: ”ponownego gruntownego przemyślenia jego dzieła i znaczenia we wszystkich istotnych aspektach. Umożliwi to przywrócenie Stefanowi Wyszyńskiemu w pełni należnego tej postaci miejsca w polskiej tradycji oraz kulturze narodowej”. Tym zdaniem autor kończy swoją godną polecenia książkę, w której bardzo przejrzyście przybliżył nauczanie Prymasa Tysiąclecia.

Teresa Gałczyńska

(Informacja ta zostanie zamieszczona w wakacyjnym numerze Wiadomości Powsińskich”)

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Procesja Powsinian oraz uczestnictwo w obchodach Dnia Dziękczynienia















Fot. Joanna Borowska

Zespół śpiewaczy "Powsinianie" podczas obchodów Dnia Dziękczynienia
1 czerwca 2014 r. zespół śpiewaczy "Powsinianie"wziął udział w Święcie Dziękczynienia odbywającym się na Błoniach Wilanowskich przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Uczestniczyli w uroczystej procesji z relikwiami św. Jana Pawła II. Trasa wiodła z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W uroczystościach uczestniczył także Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.
Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie kilka tysięcy wiernych powitało ją oklaskami. W procesji przybyli m.in. kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz. W południe odbyła się msza św. dziękczynna za kanonizację polskiego papieża; przewodniczył jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, który wygłosił homilię.
Procesja była okazją do podziękowania Bogu za Jana Pawła II, jego pontyfikat i niedawną kanonizację. Po nabożeństwie prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie oraz zasadził przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności".
- Niech Świątynia Opatrzności Bożej będzie żywym pomnikiem przybliżającym wielkich Polaków następnym pokoleniom - zaapelował podczas Mszy św. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Paroline.
Poza obchodami religijnymi podczas obchodów Dnia Dziękczynienia przygotowano liczne atrakcje - koncerty znanych artystów m.in: Ryszard Rynkowski, Wilki, Stan Borys czy Alicja Majewska; grę rodzinną "Jan Paweł II - święty dookoła świata", ruchomy "Teatr XXI wieku" w odsłonie 24 scen biblijnych i historycznych czy film o przyszłej ekspozycji w   Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.